ENDÜSTRİYEL KUMLAMA BOYAMA İŞLERİ

Kumlama yüzeydeki yağın, pasın kirin, eski boyanın veya pas curufunun yüzey aşındırılma işlemine tabi tutularak çıkarılması ve gözenekler açılarak yüzeyin boya tutunacak hale getirilmesi işlemidir.

Genel olarak iki türlü kumlama yapılış yöntemi vardır. Manuel kumlama ve otomatik kumlama. Otomatik kumlama bu iş için üretilmiş özel tasarım kumlama makineleri ile yapılan kumlamadır. Haliyle kumlamada belli başlı standartların dışına çıkılamaz. Bu tür kumlama daha çok aynı standartta işler yapan şirketler için tercih sebebidir. Manuel kumlamada ise işin standartı yoktur. İster işin ölçülerinde isterse kumlama şeklinde istenilen uygunlukta kumlama yapılabilir.

Kumlama; çelik, alüminyum, bakır, saç, metal yüzeyler, tahta, beton, mermer, cam, araç jantı, plastik, araç aksesuar parçaları ve diğer tüm yüzeylere uygulanabilir. Kumlamada genel olarak yüksek basınçdan dolayı hassas yüzeylerin deforme olacağı öngörülür fakat bu kesinlikle yanlıştır. Kumlama için kullanılan malzemenin ince seçilmesi, nuzul (kumlama yapan elmas uç) çapının küçültülmesi ve hava basıncının kısılması ile rahatlıkla hassas yüzeylerde uygulanabilir. Kumlama için genelde ince kum, silis kum, çelik bilya, girit, plastik hammaddesi kullanılır.

Malzemeyi yıllarca kullanabilmek için malzemenin oksijenle temasını engellemeliyiz. Bunun için kumlama ve boya işleri yapılmalıdır.